Ahoj! Jaká je podstata stromů splněných přání? Jde o to, aby děti, které nežijí ve vlastní rodině dostaly o Vánocích nějaký pěkný dárek.
A dál nabízím ssvůj pohled, jakožto pohlet člověka, který ač je dospělý teprve chvíli, se mezi dětmi z DD často pohybuje (moji rodiče jsou více než 15 let pěstouni a pracují vlastně mají soukromý dětský domov a mě dovolují nahlížet jim pod ruce, a také mám své vlastní zkušenosti, protože se pohybuju jako dobrovolník v SKM Centrum Don Bosco, kde potkávám své vrstevníky z domovů, a tak i názor, který zde prezentuji vychází hlavně z této zkušenosti).
Dětské domovy na "své" děti dostávají státní dotaci, ze které mimo jiné platí dětem i dárky a je na řediteli (nebo i jiné pověřené osobě), kolik peněz vyčlení na výplaty zaměstnancům, kolik na oblečení anebo dárky pro děti. Děti tudíž nějaké dárky obdrží (napíšou si, co chtějí a vychovatel jim to podle rozpočtu koupí - nemají překvapení). Problém je jinde: možná ti něco říká slovo (materiální, citová) deprivace. Tyto děti jsou v DD mimo jiné proto, že se o ně rodiče nedokázali postarat natolik, že děti byly ohroženy na životě; tedy ne proto, že neměly značkové oblečení, ale proto, že měly jen to, co měly na sobě a ve skříni žádné. Takže ty děti se nenaučily jako malé mít věci a být za ně zodpovědný a teďka v domovech jsou dané taxy a podle těch se vychovatelé řídí (např. mohou mít body za úklid nebo chování a čím víc bodů, tím víc výhod, jako např. vyjímečné vycházky nebo dárek pro skupinu navíc). Navíc se vychovatelé střídají, a když jim končí směna tak prostě jdou domů (když to přeženu, tak mají děti rádi od 12 do 20, kdy jsou v práci). Tím chci říct, že je cennější než koupit dárek za 500 Kč nějakému anonymnímu dítěti, které nikdy neuvidíš a které ten dárek možná do Nového roku rozbije a vyhodí (vím, že to tak skutečně je, věci se neopravují, ale někdo koupí novou), koupit dárek nějakému děcku v tvém okolí, jehož rodiče nemají na to, aby dostalo něco nového. Prostě dáš dárek konkrétnímu dítěti a budeš se pak moct mít radost z toho, že i ono má radost :). A když nechceš, aby vědělo, od koho to je, tak mu to pošli tajně :).
Ale co je nejcennější je vztah: já nekupuju dětem z děcáků dárky když je neznám, ale mám možnost se s nimi setkávat, tak spolu jdem třeba do kina a pokecáme a oni vědí, že za mnou můžou přijít, že mi můžou napsat na FB, když mají problém nebo i jen tak, ale je pochopitelné, že ne každý se k těm dětem dostane (i ony sami jsou dost uzavřená skupina).
Abych to shrnula: je lepší koupit dárek konkrétnímu odstrčenému nebo chudému dítěti ve svém okolí, než kupovat něco dítěti, které v životě neuvidíš ani o něm nic nevíš (ale dosvědčuji, že se dárky k dětem dostávají).
Všechna ta dlouhá zpráva je čistě můj (i když i odborné publikace souhlasí) názor vytvořený na základě zkušenosti a hlavně rozhovorů s dětma. Na téma dětských domovů bych dokázala popsat několik čísel časopisů, ale vy si musíte udělat názor vlastní, já jsem prostě pro konkrétní, neanonymní pomoc těm, pro něž nadace ani dotace nemyslí a třeba vůbec nikdo, stačí se rozhlédnout ve škole, po sousedech.
Končím! Jen si i ti přeju, aby pomoc byla prospěšná a účinná, zkrátka, abyste neházeli perli ... |