Voda, voděnka

Naše tělo je jako studna, která nesmí nikdy vyschnout. Skládá se ze 40–60 % z vody. Tekutiny by měl člověk popíjet prakticky neustále, aby nedošlo k dehydrataci. Protože nejsme velbloudi, nedokážeme si dělat zásoby na delší dobu. Zjistilo se, že sedm litrů vypitých na ex dokáže člověka i zabít.

bystřina

Zajímavosti o vodě

  • Čistá neslazená perlivá i neperlivá voda neobsahuje žádné kalorie. Naopak populární slazené minerálky nebo limonády, ledové čaje, „light” sodovky jsou vyloženě kalorickými bombami.
  • Je paradoxní, že voda dokáže vysušovat, a to naši pokožku. Při koupání nebo sprchování víckrát jak 2x denně se ztrácí přirozený maz těla. Naproti tomu mořská voda pokožku tolik nevysušuje. Je to způsobeno obsahem hořčíku, který pomáhá vytvářet zásoby soli a tak i vlhkosti.

Tip: Pokud nemůžete trávit léto u moře, řešením je dopřát si lázeň se solí do koupele. Pokožka tak bude vláčnější.

Zdravotní tipy

  1. Při pocitu unavených a těžkých nohou pomáhá hydroterapie. To je koupání nohou střídavě v teplé a studené vodě. Je to také dobrá prevence proti křečovým žilám.
  2. Vlažná voda po ránu pozitivně působí na činnost srdce, používá se i při nadýmání či škytavce. Když do ní přidáte trochu soli, zabráníte zácpě.
  3. Koupel v chladné vodě zaručí odolnost vůči nemocem. Také pozitivně působí na činnost plic. Mimo jiné otužování je v létě příjemnější :-)!
  4. Koupání v horké vodě pomáhá mírnit bolesti, uvolňuje a uklidňuje naše mladá, ovšem někdy zničená těla! :-)
  5. Proti nadměrně potícím a zapáchajícím nohám pomůže koupat je v odvaru z vrbové kůry nebo ve slané vodě. Zabráníte nejen zápachu a pocení, ale i vzniku plísní.

Vodní lékař

Léčení vodou se nazývá balneoterapie, která zahrnuje vířivé a perličkové koupele, rašelinové zábaly a mnohé další procedury. Nejznámější lékař, který léčil vodou, je Vincenz Priessnitz, který žil v letech 1799–1851. Založil lázně ve svém rodišti, v městě Jeseníku. Jeho nejproslulejší procedurou jsou vodoléčebné obklady.

 

redakce (časopis IN!dívčí svět - prázdniny 2011)

 

Nepřehlédněte

Okno, do duše oko

okno cerny potisk

Nový potisk triček v našem e-shopu. 

Více informací zde

 

více

Tričko Evelin nyní v krajkovým potiskem

Evelin krajka na tyrkysovém

Nabízíme nový romantixký potisk na tyrkysovém tričku Evelin

více

Tričko se zajímavým potiskem

Potisk otisk

Znáš 13. kapitolu listu Korinťanům? Můžeš si ji přečíst na našem novém potisku:)

více