Zajímavosti o vodě
- Čistá neslazená perlivá i neperlivá voda neobsahuje žádné kalorie. Naopak populární slazené minerálky nebo limonády, ledové čaje, „light” sodovky jsou vyloženě kalorickými bombami.
- Je paradoxní, že voda dokáže vysušovat, a to naši pokožku. Při koupání nebo sprchování víckrát jak 2x denně se ztrácí přirozený maz těla. Naproti tomu mořská voda pokožku tolik nevysušuje. Je to způsobeno obsahem hořčíku, který pomáhá vytvářet zásoby soli a tak i vlhkosti.
Tip: Pokud nemůžete trávit léto u moře, řešením je dopřát si lázeň se solí do koupele. Pokožka tak bude vláčnější.
Zdravotní tipy
- Při pocitu unavených a těžkých nohou pomáhá hydroterapie. To je koupání nohou střídavě v teplé a studené vodě. Je to také dobrá prevence proti křečovým žilám.
- Vlažná voda po ránu pozitivně působí na činnost srdce, používá se i při nadýmání či škytavce. Když do ní přidáte trochu soli, zabráníte zácpě.
- Koupel v chladné vodě zaručí odolnost vůči nemocem. Také pozitivně působí na činnost plic. Mimo jiné otužování je v létě příjemnější :-)!
- Koupání v horké vodě pomáhá mírnit bolesti, uvolňuje a uklidňuje naše mladá, ovšem někdy zničená těla! :-)
- Proti nadměrně potícím a zapáchajícím nohám pomůže koupat je v odvaru z vrbové kůry nebo ve slané vodě. Zabráníte nejen zápachu a pocení, ale i vzniku plísní.
Vodní lékař
Léčení vodou se nazývá balneoterapie, která zahrnuje vířivé a perličkové koupele, rašelinové zábaly a mnohé další procedury. Nejznámější lékař, který léčil vodou, je Vincenz Priessnitz, který žil v letech 1799–1851. Založil lázně ve svém rodišti, v městě Jeseníku. Jeho nejproslulejší procedurou jsou vodoléčebné obklady.
redakce (časopis IN!dívčí svět - prázdniny 2011)