Sůl – a jídlo
Sůl má funkci konzervantu. Věděli to už naši předkové, když trvanlivost masa, ryb nebo zeleniny prodlužovali právě jejich solením. Stačila obyčejná sůl – a už nepotřebovali ledničku.
Sůl – a chemie
Sůl, to je z hlediska chemie NaCl, tedy chlorid sodný, nejčastěji známý jako bílý nebo šedý krystal. Můžeme ho ale najít také hnědý, červený, zelený, žlutý nebo modrý podle obsahu příměsí. V přírodě ji najdeme jako minerál zvaný halit.
Sůl – a voda
Největším zdrojem soli je známá mořská voda. V současnosti v ní najdeme asi 46 biliard tun soli.
Koncentrace minerálních solí rozpuštěných nejčastěji právě ve vodě se nazývá salinita (slanost). Ta se velmi liší, např. severní Baltské moře má průměrný obsah soli 1 %, ve Středozemním moři je jí čtyřikrát více, v Rudém moři najdeme až 42 %. Mezi nejslanější jezera na světě je počítáno např. Mrtvé moře. Pro zajímavost: jako sladká je označována ta voda, která obsahuje méně než 1 % soli.
Sůl – a těžba
Těžba soli (teď je řeč o soli kamenné) není žádná novinka. Stopy po těžbě pocházejí už ze starší doby kamenné a objevili je archeologové v Rakousku. Významné naleziště soli najdeme např. v Německu v Bádensku nebo Dolním Sasku, Polsku nebo na Ukrajině. Mimo Evropu je to pak především USA a Kolumbie.
Sůl – a umění
Sochy králů, bojovníků, šperky, lustry ze soli, ale také celý sál, kaple a obrazy, to všechno najdeme např. ve známém solném dolu Wieliczka v Polsku. Trasa pod zemí dlouhá 2 km a téměř dvě hodiny, to už stojí za prohlídku. Zvlášť když se dozvíte, že zde byl před vámi např. car Mikuláš, císař František Josef I. nebo Mikuláš Koperník – a také to, že ve zdejší nádherné kapli celé ze soli dodnes probíhají svatby:).
Sůl – a zdraví
Dvě kávové lžičky za den. Myslíte, že je to málo, nebo naopak moc? Přitom se jedná o optimální denní dávku pro dospělého člověka, cokoliv je navíc, stává se zákeřným zabijákem – zvyšuje krevní tlak a může poškozovat mozek a srdce nebo např. způsobovat rakovinu žaludku.
Příjemné s užitečným můžeme spojit v solné jeskyni, dnes je najdeme i na mnoha místech naší republiky. Působí příznivě především na onemocnění dýchacích cest, celkový rozvoj imunity nebo ji můžeme využít jednoduše k příjemné relaxaci.
Sůl – a historie
- Sůl byla podle nejnovějších archeologických nálezů využívána už v pravěku, to když ji instinktivně vyhledávala zvířata; člověk se pak k soli dostal právě přes ně. Později se začala sůl používat k prodloužení trvanlivosti potravin, vydělávání kůží nebo třeba léčení ran.
- Vůbec první psanou zmínku o soli najdeme v čínském spisu, který vypočítává přes 40 druhů soli a je starý asi 4700 let.
- V Egyptě znamenala sůl prostředek k balzamování těl zemřelých panovníků. Sůl byla mocným platidlem (mimochodem dodnes můžete solí zaplatit např. na Borneu nebo v Tibetu). Římané zase po soli pojmenovávali své silnice nebo městské brány, kterými se sůl přivážela.
Sůl – a lepší nálada
I když se to na první pohled možná nezdá, sůl navozuje u člověka lepší náladu. Naopak nedostatek soli v těle vede ke zdravotním problémům.
Sůl – a Bible
Jistě, sůl najdeme i tady. Ať ve Starém zákoně, nebo v Novém:
„Každý dar své přídavné oběti solí osolíš. Nenecháš svou přídavnou oběť bez soli smlouvy svého Boha. S každým svým darem přineseš sůl.“ (Lv 2, 13)
„Vy jste sůl země; jestliže však sůl pozbude chuti, čím bude osolena? K ničemu již není, než aby se vyhodila ven a lidé po ní šlapali.“ (Mt 5, 13)
Sůl najdeme ale také v příslovích
Jedno gruzínské říká, že „hádka je solí lásky – ale ať vám neujede ruka“. A nezapomeňme na pohádky. „Sůl nad zlato“ není potřeba představovat asi nikomu. :)
Kaťulda (časopis IN!dívčí svět - duben 2012)