Avokádo
si můžeme utrhnout ze stromu hruškovce přelahodného především v Kalifornii, Španělsku a Izraeli. Jde o ovoce oválného tvaru se silnou slupkou. Uvnitř je máslová dužnina a jedno velké tvrdé jádro. Pochutnat si můžeme na dužnině, která se po rozříznutí plodu vydlabe lžící. Je dobré pokapat dužninu citronem, aby rychle nezhnědla a neztratila své cenné látky. Avokádo chutná oříškově, nezralé je hořké.
Mango
připomíná chutí broskev či nektarinku. Než si na něm pochutnáme, je potřeba jej nejprve oloupat a odstranit pecku. Pak ho můžeme sníst samostatně nebo přidané v ovocném salátu. U nás v obchodech máme většinou manga polozralá a málo šťavnatá. Ze zralého manga doslova vytéká šťáva. Obrovský strom mangovník najdeme v tropických oblastech.
Pomelo
svou chutí lehce připomíná grapefruit. Je to asi největší citrusový plod, který může vážit až 5 kg a má stejné využití jako ostatní citrusové plody. Před jídlem je potřeba oloupat i tenkou slupku z „měsíčků”, která může být nahořklá. V obchodech jej najdeme zabalený v celofánu a síťce, protože velmi rychle vysychá a asi po týdnu jsou plody bez tohoto obalu uvnitř dost suché. Pochází z jihovýchodní Asie.
Opuncie mexická
je kaktus s plochými oválnými listy, na jejichž koncích rostou plody podobné fíkům. Z plodu se jí pouze dužnina, která je křehká a šťavnatá a chutí připomíná sladké hrušky. Opuncie je možné jíst jako kiwi – rozkrojit a vyjíst lžičkou, nebo opatrně oloupat.
Kiwano
nebo taky africká rohatá okurka, se dá chuťově přirovnat ke kombinaci banánů, melounu a kiwi. Přes všechnu podobnost s ovocem se ale jedná o zeleninu a celá rostlina připomíná vzhledem naši okurku. Zralé plody mají oranžovou barvu a uvnitř je tmavě zelená šťavnatá dužnina se semínky. Kiwano se může rozříznout a vyjíst lžičkou či přidat do různých salátů. Chutná dobře ve sladkých i slaných pokrmech. Semínka jsou jedlá.
Papája
je sladká a voní po čerstvých meruňkách, i když chutí připomíná spíš meloun. Roste na melounovníku v tropické části Střední Ameriky. Oválné duté plody mohou dorůstat až do váhy 9 kg, u nás v obchodech se ale setkáme s plody do 1 kg. Papáju je nejvhodnější rozkrojit napůl, vydlabat semínka z dutiny (jsou nejedlá, palčivá) a až pak si pochutnat na dřeni. Papáju můžeme v obchodech najít celý rok. Na stisk by neměla být moc měkká a měla by mít žlutooranžovou barvu. Čím je plod zelenější, tím je méně zralý. Při pokojové teplotě ale za několik dní dozraje – začne žloutnout a měknout. Papáju můžeme jíst čerstvou, nakrájenou na plátky, připravit z ní kompot nebo ji přidat do ovocných salátů s citrusy, kam se výborně hodí.
Liduška (časopis IN!dívčí svět - beřezen 2011)