DNES JÍM JAKO ZIMBABWAN

V pátek 1. března odstartuje již čtvrtý ročník projektu DNES JÍM JAKO…, který se letos zaměřuje na Zimbabwe. V rámci projektu, jehož cílem je upozornit na problémy lidí v rozvojových zemích, se mohou účastníci naučit uvařit zimbabwské jídlo sadza a zkusit se jeden březnový den stravovat jako chudí Zimbabwané.

africké děti

Je doba postní

Mnozí z nás se rozhodli zříci se na chvíli jídla nebo něčeho, co je v našem životě postradatelné, zbytečné a co nás spoutává. Půst však není jediným prostředkem k obrácení, je jimi i modlitba, smíření a almužna. Almužnou se myslí pomáhat druhým v jejich nouzi, poznávat skrytou bídu a mít oči otevřené pro bezmocné a zoufalé.

Proto je postní doba nejvhodnější příležitostí k uskutečnění akce s názvem „Dnes jím jako“, jejímž hlavním cílem je poukázat na to, že se nemáme zas tak špatně. Jedná se již o 4. ročník akce, kterou připravuje Salesiánská asociace Dona Boska. Letošní ročník se zaměřuje na Zimbabwe, konkrétně na středisko Hwange, kde momentálně působí tři Češi: salesián František Radkovski a dobrovolníci David a Naďa Krkoškovi.

Akce bude probíhat po celý březen ...

a připojit se k ní může prostřednictvím facebookové stránky Dnes jím jako Zimbabwan (http://www.facebook.com/dnes.jim.jako) opravdu každý.

Na Facebooku najdou fanoušci návod, jak se do projektu zapojit, včetně receptu na kukuřičnou kaši sadza. V internetovém plánovači si pak zvolí jakýkoli březnový den, kdy si vyzkouší jíst jako Zimbabwané. Na Facebooku mohou účastníci také sdílet pocity, zážitky a fotografie ze svého „zimbabwského dne“. V minulých letech se k akci připojilo přes tisíc lidí, mezi nimi i moderátor Pavel Anděl, houslový virtuóz Pavel Šporcl nebo herci David Matásek a Adéla Gondíková.

Podle hesla  "lepší jednou vyzkoušet než stokrát slyšet" bychom chtěli prostřednictvím osobních zkušeností účastníků upozornit na situaci chudých Zimbabwanů. Nejčastější jídlo v Zimbabwe je obyčejná kukuřičná kaše, která se v různých modifikacích a pod různými názvy (sadza, fufu, bukari…) vaří ve velké části Afriky,“ vysvětluje Iveta Pešatová z občanského sdružení SADBA,které projekt pořádá.

 „Kdo chceš hýbat světem, hni nejprve sám sebou“.

"Pokud si lidé zkusí se jeden den učit nebo pracovat se skoro prázdným žaludkem, může je to přimět k zamyšlení, jestli a jak lidem v Zimbabwe pomáhat,“ dodává Iveta Pešatová.

Projekt "Dnes jím jako Zimbabwan" bude 24. března ještě podpořen multižánrovým hudebním festivalem Zimbabfest v Salesiánském centru v Praze Kobylisích. „I během festivalu budou mít návštěvníci samozřejmě možnost ochutnat zimbabwské jídlo a dozvědět se o problémech v Zimbabwe a možnostech pomoci,“ říká Iveta Pešatová.

Občanské sdružení SADBA, které akci Dnes jím jako Zimbabwan organizuje, stojí také za rozvojovými projekty Adopce nablízko a Darujme vzdělání. Projekt Adopce nablízko je založen na školení a vysílání dobrovolníků do mnoha zemí světa, kde pomáhají chudým a znevýhodněným dětem. Projekt Darujme vzdělání umožňuje zakoupení dárkových poukazů, které pomáhají odstraňovat konkrétní bariéry vzdělávání v rozvojových zemích, kde dobrovolníci SADBY působí. Jednou ze zemí, na které se oba projekty zaměřují, je právě Zimbabwe.

České slovo almužna vzniklo z řeckého elemosyné, které znamená milosrdenství

Dobro činíme už tehdy, když s druhými sdílíme čas, pozornost, radost i bolest. Proto se nebojme otevřít oči a prožijme dobu příprav na setkání se vzkříšeným Kristem pomocí těm, kteří to skutečně potřebují.

Akce Dnes jím jako Afričan nám může pomoci si uvědomit, že tu potřební lidé stále jsou.

Více informací o projektech „Adopce nablízko“, „Darujme vzdělání“ a občanském sdružení SADBA naleznete na stránkách www.adopcenablizko.cz, www.darujmevzdelani.cz a www.sadba.org.


 

 

Nepřehlédněte

Okno, do duše oko

okno cerny potisk

Nový potisk triček v našem e-shopu. 

Více informací zde

 

více

Tričko Evelin nyní v krajkovým potiskem

Evelin krajka na tyrkysovém

Nabízíme nový romantixký potisk na tyrkysovém tričku Evelin

více

Tričko se zajímavým potiskem

Potisk otisk

Znáš 13. kapitolu listu Korinťanům? Můžeš si ji přečíst na našem novém potisku:)

více