Nejprve bych chtěla podotknout zásadní upřesnění:
Nejedná se o očkování proti rakovině děložního čípku, ale pouze o očkování proti určité malé skupině virů, o kterých víme, že jsou jedny z vyvolávajících faktorů rakoviny čípku. Těch faktorů, které se ale spolu podílejí na rozvoji rakoviny, je více, vyjmenuji Vám je:
- časný začátek pohlavního života (před 17. rokem věku, podle některých je rizikové období do 21. roku)
- více sexuálních partnerů
- kouření
- užívání hormonální antikoncepce
- stresy
- poruchy životosprávy s nedostatkem vitamínů
Protože bylo zjištěno, že některé ženy, byť byly vystaveny velkým rizikovým faktorům, rakovinou neonemocněly a bylo zjištěno, že mají v sobě protilátky proti papilomavirům, tak se usoudilo, že aplikace očkování by mohla pomoci v předcházení rozvoje rakoviny.
Nicméně, je to jen předpoklad s tím, že ani nevíme, za jak dlouhou dobu se bude muset případně provádět přeočkování.
Dnes zatím víme, že mnohá naočkovaná děvčata trpí nevysvětlitelnými bolestmi podbřišku. Ale jinak nevíme nic. Nevíme, jak ve skutečnosti budou tyto vakcíny účinné za 25 čí 40 let. Vrchol výskytu rakoviny čípku je kolem 40 a druhý kolem 65 let věku. Takže až dnešní očkované náctileté dosáhnou daného věku 65 či spíš 70 let, pak někdo možná zhodnotí tento pokus na lidech. Dnešní výsledky pouze říkají to, že po 5 či 8 letech mají proočkovaná děvčata dostatečnou tvorbu protilátek.
Navíc bych chtěla upozornit na jednu zásadní věc, která se již dnes ví – očkování rozhodně neléčí špatný stav čípku!!!!
Na to, aby se zlepšil stav, je potřeba okamžitě vyloučit rizikové faktory, jako je kouření, užívání hormonální antikoncepce, a zachovat oboustrannou věrnost. Samozřejmostí je přeléčit zánětlivé stavy.
Mnozí dnes znovu objevují, že Bohem dané zákony, mezi něž patří i začátek sexuálního života až po uzavření sňatku, oboustranná celoživotní věrnost a zachování si vzájemné úcty, včetně neužívání hormonální antikoncepce, je ta nejlepší rada, jak rakovině čípku předcházet. Stejně jako v pozdějším věku pravidelná gynekologické vyšetření.
MUDr. Ludmila Lázníčková
poradna CENAP