Co takhle růženec?

Před časem jsem poprosil celou řadu mladých lidí, aby mi napsali, co jim říká růženec. Byl jsem mile překvapen. Zjistil jsem, že mnoho z nich se tuto modlitbu běžně modlí.

růženec

Jistě jsi ve svém životě zažila, jak se hezky modlí v tiché přírodě. Nejednou pak modlitba plyne sama. Podobně nádherné a spontánní chvíle modlitby jsi možná prožila při duchovní hudbě. V takových chvílích to, co oči vidí či uši slyší, strhává k modlitbě. Stačí se nechat pouze unášet a rozmlouvat s Pánem. Tak třeba fungují zpěvy z Taizé či kytarové písně chval. Jedná se o krátké písně, kdy se mnohokrát opakuje jedna věta z Písma.

Nazvěme takový druh modlitby třeba wallpaper, modlitba "v pozadí". Jak ji prožíváme? Na zpěv vlastně ani nemyslíme. Vytváří jakési pozadí, kulisu, na kterou "malujeme" slova modlitby. Právě proto, že tento způsob modlitby napomáhá soustředění, mají ho mladí dnes ve velké oblibě.

Přesně takovým typem modlitby je růženec. V duchu nebo nahlas se opakují dvě základní biblické modlitby: Otče náš a Zdrávas Maria. To napomáhá k soustředění se na modlitbu i během dne, na cestě do školy, ve vlaku apod.

Pravidelné opakování jednotlivých Zdrávasů umožňuje myslet na Boha a modlit se na nej­různější úmysly. Zatímco opakujeme slova, navážeme důvěrný rozhovor s Ježíšem a Marií. Mluvíme s nimi, vyjevujeme jim své naděje, svěřujeme jim svá trápení, přimlouváme se za druhé lidi, otevíráme jim své srdce a říkáme jim, že jsme ochotni přijmout Boží plány, slibujeme jim věrnost v každé situaci, zvláště v těch nejtěžších a bolestných. Jsme si jisti jejich ochranou a jsme přesvědčeni, že ve společenství Marie dosáhneme od Ježíše všechny milosti potřebné k naší spáse.

Nauč se u sebe nosit malý růženec a objev tajemství této nádherné modlitby. P. Jenda Balík

PS: Více se můžeš dozvědět v útlé knížce P. Jana Balíka "Objevit tajemství růžence", která vyšla v Matici cyrilometodějské a je k dostání v katolických knihkupectvích.

 Svědectví

  • Růženec se raději modlím s někým. I když nemám chuť se modlit, ale přesto spolu s kamarády do toho jdu, cítím pak po růženci duchovní náboj. Anička

 

  • Lidé se mě často ptají, jestli se modlím růženec. Myslí si, že já jako moderní kněz, co jde s dobou, to přenechávám bigotním ženským. Modlím se ho každý den a rozjímám při něm. Růženec mám nesmírně rád. Modlím se ho na malém kulatém růženci, je to praktičtější a přitom nenápadné. Guy Gilbert

 

  • Když jsem byla menší, růženec jsem se modlila nerada. Zdál se mi nudný. Ani dnes se ho nemodlím celý, ale od mého rozhovoru s nejlepší přítelkyní před půl rokem, která se denně večer modlí desátek za svou rozvrácenou rodinu, v níž kromě babičky nikdo víru nepraktikuje, jsem se i já rozhodla denně se večer v duchu s ní modlit de­sátek na její úmysl. Na začátku října, když jsem přijela do Prahy, mi napsal švagr, který v naší farnosti v Budapešti založil skupinu živého růžence. Každý se modlí jeden desátek a vždy dostane i obrázek vyjadřující jeho tajemství na měsíc. Modlíme se za naši farnost, za kněze, za věřící, za naši církev a náš národ. A i já z Prahy jsem se přidala. Obrázek mi švagr posílá v e-mailu. A tak se dnes s velkou radostí modlím denně dva desátky. Časem se budu jistě modlit růženec celý, a to na různé úmysly. Helga

( časopis IN!dívčí svět – říjen 2007)

 

Nepřehlédněte

Okno, do duše oko

okno cerny potisk

Nový potisk triček v našem e-shopu. 

Více informací zde

 

více

Tričko Evelin nyní v krajkovým potiskem

Evelin krajka na tyrkysovém

Nabízíme nový romantixký potisk na tyrkysovém tričku Evelin

více

Tričko se zajímavým potiskem

Potisk otisk

Znáš 13. kapitolu listu Korinťanům? Můžeš si ji přečíst na našem novém potisku:)

více